Vänsterförbundare i Åbo stads företag och stiftelser, i regionala förtroendeorgan och på andra håll
Dessa personer bevakar dina intressen, så tveka inte om du vill ta kontakt med dem, direkt eller via kansliet! (Kansliet: turunvasemmistoliitto-a-outlook.com / 045 852 3343.)
Av stadsstyrelsen utnämnda kommittéer och råd
Bidragskommittén
Medlem Johannes Yrttiaho
Förtroendeorganskommittén
Medlem Lauri Simola
Medlem Lauri Simola
Namnkommittén
Medlem Juri Nummelin
Jämställdhetskommittén
Medlem Tero Ahlgren
Suppleant Amro El-Khatib
Suppleant Amro El-Khatib
Äldrerådet
Medlem Maisa Saloniemi
Handikapprådet
Medlem Joel Kivirauma
Bolag
Arkea Oy
Medlem Kaija Rantanen
Medlem Kaija Rantanen
Kiinteistö Oy Turun
Monitoimihalli
Monitoimihalli
Medlem Seppo Koski
Kiinteistö Oy Turun
Puistovalkama
Medlem Sauli Saarinen
Puistovalkama
Medlem Sauli Saarinen
Kuntec Oy
Medlem Alpo Lähteenmäki
Lännen Tekstiilihuolto Oy
Medlem Eila Hannula
Myllykoti Oy
Medlem Markku Alin
Åbo Stadsteater Ab
Medlem Rauni Niinimäki
Åbo Stadstrafik Ab
Viceordför. Johannes Yrttiaho
Viceordför. Johannes Yrttiaho
Åbo Hamn Ab
Medlem Max Rauvola
Medlem Tauno Hovirinta
Åbonejdens Vatten Ab
Medlem Rauni Niinimäki
Suppleant Eila Hannula
Åbo Vattenförsörjning Ab
Medlem Mirja Hovirinta
Åbo Energi Ab
Medlem Johannes Yrttiaho
Turku Touring Oy
Medlem Pirjo Rinne
TVT Asunnot Oy - Bostäder för hemmabruk
Medlem Aki Haapanen
Egentliga Finlands Bostadsrätter Ab
Medlem Inkeri Backman
Stiftelser
Stiftelsen Forum Marinum
Medlem Turja Lehtonen
Suppleant Jan Otto Andersson
Stiftelsen för främjandet av fiskeri- och sjöfartsutbildning
Suppleant Leena Schwartz
Lehmusvalkama-säätiön
valtuuskunta
Medlem: Sauli Saarinen
Suppleant: Rauni Niinimäki
Medlem: Ulla Syväkari
Stiftelsen för Museifartyget Sigyn
Medlem Jan Otto Andersson
Suppleant Max Rauvola
Stiftelsen Turku 2029
Medlem Riikka Oksanen
Kommissionen för Stiftelsen för vuxenutbildningen i Åbo
Medlem Lennu Yläneva
Stiftelsen för Åbo musikfestspel
Medlem Juha Issakainen
Suppleant Seppo Blomqvist
Delegationen för Åbo Studentbystiftelse
Medlem Amro el Khatib
Medlem Noora Hännikkälä
Medlem Katri Kallio
Medlem Arttu Minkkinen
Medlem Pekka Rantala
Kommunförbund (sjukvårdsdistriktet och specialvårdsdistriktet)
Specialvårdsdistriktets i Egentliga Finland kommunförbundsfullmäktige
Medlem Jaakko Lindfors
Suppleant Veli-Matti Saajala
Styrelsen för Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
Medlem Jukka Kärkkäinen
Suppleant Alpo Lähteenmäki
Nämnden för den språkliga minoriteten inom Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt
Medlem Marianne Robertsson
Suppleant Mari Lindman
Fastighetssektionen inom Egentliga Finlands Sjukvårdsdistrikt
Medlem Alpo Lähteenmäki